O projekcie

STUDENCKI TURNIEJ NEGOCJACYJNY

Ostatnia edycja Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego skupiła wokół siebie najlepsze zespoły negocjatorów reprezentujących uczelnie wyższe z całej Polski. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu udało nam się w znakomity sposób poszerzyć świadomość negocjacji w życiu codziennym studentów zarówno naszej, jak i innych polskich uczelni. Nagrodą główną w zmaganiach oprócz satysfakcji i ogromu niezapomnianych doświadczeń była możliwość reprezentowania Polski w międzynarodowym turnieju negocjacyjnym Warsaw Negotiation Round.

Studencki Turniej Negocjacyjny przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich są kwalifikacje, które w tym roku odbędą się równocześnie 7 marca 2019r. na uniwersytetach w Katowicach, Gdańsku, Krakowie,  Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Na każdej z tych uczelni zmierzy się 12 trzyosobowych zespołów, wśród których zostaną wyłonieni finaliści. To właśnie ci finaliści przejdą do drugiego etapu turnieju, który odbędzie się w dniach 30-31.03.2019 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Negocjacje podczas Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego przebiegają w oparciu o otrzymany wcześniej scenariusz, którym jest kilkustronnicowy case study przygotowany przez członków koła. Podczas  turnieju uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z dokładnie 2 takimi scenariuszami, zarówno biznesowymi, jak i abstrakcyjnymi. Związane są one z różną tematyką, żeby było ciekawie i emocjonująco, nie mniej jednak w każdym z nich wplecione jest wiele wątków biznesowych. Dzięki temu pozwalają w szeroki sposób sprawdzić zdolności negocjacyjne i analityczne w praktyce. Sam charakter rozgrywki jest też dosyć zróżnicowany – po to, by dać szansę sprawdzenia się na wielu obszarach. Stąd też pojawiają się oprócz symulacji dwustronnych, także trój-, a nawet czterostronne. Wszystko po to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Celem każdego zespołu jest uzyskanie jak największej przewagi nad przeciwnikami w wyznaczonych obszarach negocjacyjnych. Wyniki są punktowane zgodnie z ustalonym kluczem.

Poniżej przedstawiamy kilka relacji z poprzednich edycji Studenckiego Turnieju Negocjacyjnego. Nic bowiem w  lepszym stopniu nie odda charakteru i wspaniałej atmosfery, która panuje podczas turnieju!

STN 2012

„Studencki Turniej Negocjacyjny 2012 był chyba najbardziej dynamicznym konkursem spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Uczestnicy negocjowali na kilku różnych piętrach Gmachu Głównego, na spadochronie, a nawet w kanciapie zaprzyjaźnionego NZSu. Biegania było co nie miara (do dziś pamiętam te odciski), ale to tylko podkręcało pełną pozytywnej energii atmosferę. Pierwsza runda była specjalnie przygotowana, aby rozkręcić i trochę zrelaksować czekających w napięciu na rozpoczęcie uczestników. Scenariusz negocjacyjny osadzony w średniowiecznej Europie zrobił absolutną furorę i stanowił swoiste preludium do kolejnych, biznesowych rund. Jak to w życiu bywa, na uczestników czekało też kilka elementów zaskoczenia, jak choćby negocjacje indywidualne, z którymi część poradziła sobie rewelacyjnie. Cały dzień emocjonujących rozgrywek zakończył się indywidualnym feedbackiem ze strony ekspertów. Dzięki zaangażowaniu ponad 20 osób w organizację STNu udało nam się przeprowadzić wydarzenie, którego uczestnicy przeżyli coś naprawdę niesamowitego, wykorzystując w pełni swoje umiejętności negocjacyjne i interpersonalne. Dlatego też, te intensywnych 14 godzin spędzonych podczas zeszłorocznego STNu były jednymi z bardziej wyjątkowych w moim studenckim życiu.”

Agnieszka Machała – koordynatorka STN 2012

„Nie tylko sam turniej był dynamiczny – scenariusze symulacji negocjacyjnych także dostarczyły uczestnikom wiele wrażeń, emocji i ruchu. W pierwszym z nich musieli oni wcielić się w członków konkurencyjnych Gildii Kupieckich z Francji, Włoch oraz Prus i handlować produktami swojego regionu, tak aby jak najwięcej na tym ugrać, obserwując przy tym bacznie zmieniającą się sytuację rynkową i zachowując wszelkie prawidła popytu i podaży.  Panujące w trakcie rozgrywki gwar, ruch i negocjacyjne emocje przeniosły nas jakby na średniowieczny targ. Następny, dwustronny scenariusz dał uczestnikom szansę wcielenia się w czarne charaktery, reprezentujące jednak rozbieżne interesy i zaplanowanie szczegółów zbrodni. Kolejna symulacja na pewno spodobała się fanom piłkarskich wrażeń – okienko transferowe i towarzyszące kontraktom piłkarzy emocje rozbudziły nie jednego negocjatora. Ostatni scenariusz rozgrywany w języku angielskim to szansa na indywidualne popisy. Kontrakt reklamowy podczas organizacji wyścigów Formuły 1 to sprawa niełatwa, dlatego też w każdej z grup występowała postać mediatora- co dawało szansę uczestnikom na sprawdzenie się w zupełnie innej roli.”

Bartek Dominikowski – twórca scenariuszy

STN 2011

„Studencki Turniej Negocjacyjny 2011 rozpoczął się bardzo delikatnym tematem scenariusza. Pan i panna młoda negocjują szczegóły wesela. Nie łatwo było więc pogodzić rozbieżne kwestie, a przy tym zachować serdeczną przedślubną atmosferę. Mimo to, udało się wszystkim odejść od stołu negocjacyjnego w porozumieniu. Temat kolejnej symulacji także do łatwych nie należał. XII w. –czas krucjat i niepokoju w Ziemi Świętej i Królestwie Jerozolimy. Wymagało to od negocjatorów (wcielających się w rolę Saladyna i Baldvina IV) dużo kreatywności i umiejętności dostrzegania wspólnych interesów mimo panujących wokoło wojennych nastrojów. Runda trzecia przyniosła z kolei scenariusz trójstronny. Były to dokładniej negocjacje dotyczące budowy autostrady i uzgadnianie warunków współpracy pomiędzy konkurującymi konsorcjami, a ministrem transportu. Na pewno scenariusz ten przypadł do gustu entuzjastom teorii gier, zmów cenowych, jak również mającym analityczny umysł negocjatorom. Ostatni scenariusz negocjacyjny, rozgrywany po angielsku stawiał uczestników przed dużym wyzwaniem. Należało rozwiązać kryzys w strefie Euro –  pojawiło się zatem dużo danych finansowych do analizy, które nie raz zbijały z tropu nawet najlepszych negocjatorów. Mimo to, poszczególnym grupom udało się znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.”

Bartek Dominikowski – twórca scenariuszy

„Studencki Turniej Negocjacyjny był pierwszym projektem w mojej karierze akademickiej, który koordynowałam. Na początku było dość stresująco – kwestie organizacyjne, podział obowiązków, przygotowanie ofert sponsorskich i spotkania biznesowe spędzały całemu teamowi sen z powiek. Mimo to, wysiłek ten i pozytywne nastawienie każdej z zaangażowanych osób zaowocowały jak najbardziej udanym projektem, po którym sporo Uczestników dziękowało i gratulowało nam sukcesu osobiście i drogą elektroniczną.

X edycja STN odbyła się dn. 26 listopada 2011 r. w murach zaprzyjaźnionego z naszym Kołem XIV LO im. S. Staszica na ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Pogoda była iście listopadowa – dżdżysto, mroźno i śnieżnie – ale nie stanowiła żadnej przeszkody dla skoncentrowanych na swoich zadaniach uczestników. A mieli o co walczyć, gdyż zgodnie z tradycją naszego Koła zwycięzcy ogólnopolskiego STN mają prawo udziału w międzynarodowym projekcie „The Warsaw Negotiation Round”, organizowanym również przez nasze koło. A zadania, które postawiliśmy przed drużynami, nie należały do najłatwiejszych.

Osiem trzyosobowych zespołów negocjowało trzy scenariusze o różnej tematyce. Było coś o relacjach międzyludzkich, wartościach rodzinnych i materialnych, coś o wojnach i konflikcie interesów, coś o kosztach, układach i polityce. Każdy scenariusz kładł nacisk na inne wartości, a co za tym idzie wymagał od uczestników różnych zdolności – zarówno umysły analityczne, jak i humanistyczne mogły wykazać się swoimi umiejętnościami. Po kilku długich godzinach (nie zawsze pokojowych i łatwych!) negocjacji nadszedł czas na wyłonienie finalistów – dwie drużyny, które zdobyły największą ilość punktów, musiały się zmierzyć z problemem, nad którym ekonomiści łamią sobie głowy do dziś, mianowicie z kryzysem strefy Euro. Finał odbywał się w języku angielskim, a w X edycji STN został całkowicie zdominowany przez płeć męską – Chłopaki z Politechniki vs. Chłopaki z UW. Mimo dwóch zupełnie innych podejść (umysły ścisłe przeciwko humanistycznym!) negocjacje były jak najbardziej owocne, problem rozwiązano szybko i bezboleśnie, a do tego z ogromną dawką humoru.

Koordynacja STN 2011 była dla mnie jednym z najlepszych i najprzyjemniejszych wyzwań, które pojawiły się na mojej drodze akademickiej. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu Członków Koła projekt ten postrzegam nie tyle przez pryzmat obowiązku i zadania do wykonania, a przyjemności i ogromnej satysfakcji. A pozytywne komentarze Uczestników dotyczące organizacji Turnieju były dla nas największą nagrodą.”

 Ilona Kosno – koordynatorka STN 2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *